Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy muszę montować hak w autoryzowanym serwisie?

Nie, nie ma takiej konieczności. Hak można zamontować samodzielnie lub w niezależnym warsztacie.   

2.  Jaki hak jest lepszy: odkręcany czy automatyczny?

W hakach odkręcanych kula haka przymocowana jest do belki za pomocą dwóch lub więcej śrub. Jest to rozwiązanie tańsze, ale solidne i niezawodne. Poleca się je osobom korzystającym z haka sporadycznie, np. tylko w wakacje, do holowania przyczepy kempingowej.

Dla osób, które często używają haka holowniczego polecamy nieco droższy hak z tzw. automatem. Kula haka jest demontowana za pomocą specjalnej dźwigni, w najwyższych modelach dodatkowo zabezpieczonej kluczykiem. Do zamocowania kuli nie są potrzebne żadne narzędzia, a czynność ta jest prosta i szybka.

 3.  Czy mój samochód potrzebuje wiązki z modułem?

Konieczność zastosowania modułu zależy od specyfikacji danego modelu auta. Wiązka z modułem elektronicznym jest niezbędna w samochodach posiadających system check control lub szynę zbiorczą CAN. Jeżeli nie masz pewności, czy Twój samochód potrzebuje takiego urządzenia - zadzwoń do naszych konsultantów.

4. Czy muszę gdzieś zgłaszać montaż haka?

Po zamontowaniu haka holowniczego należy udać się na stację diagnostyczną i przejść badanie, poświadczające poprawny montaż haka (koszt ok. 35 zł). Po uzyskaniu zaświadczenia należy udać się do wydziału komunikacji i uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym auta. Dopiero wtedy możemy holować przyczepy lub zamontować bagażnik rowerowy.

5. Czym jest homologacja e20 lub E20?

Znak „e20” potwierdza homologację EC wydaną wg Dyrektywy 94/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. odnoszącej się do mechanicznych urządzeń sprzęgających pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz systemów ich mocowania do tych pojazdów.

Znak „E20” potwierdza homologację ECE wydaną wg Regulaminu nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów.

Hak holowniczy używany na terenie Unii Europejskiej, w tym również Polski, powinien posiadać jeden z powyższych znaków lub oba naraz.

W Polsce zarejestrowanie i używanie niehomologowanego haka holowniczego nie spotyka się z restrykcyjnymi konsekwencjami.  Jednak wyjazd poza granice naszego kraju może grozić kłopotami podczas rutynowej kontroli i sporym mandatem. W naszej ofercie posiadamy wyłącznie haki posiadające powyższe homologacje.

6. Czy warto kupować hak używany?

Odradzamy zakup używanego haka holowniczego. Może on pochodzić z samochodu po wypadu lub kasacji. Mogą w nim zatem występować uszkodzenia lub zużycie wpływające na bezpieczeństwo użytkowania. Nie warto ryzykować - nowy hak holowniczy to gwarancja bezawaryjnej eksploatacji

7. Czym różni się wiązka 7 PIN od wiązki 13 PIN?

Wiązki elektryczne występują w dwóch standardach. Wiązka 7-PIN obsługuje zestaw podstawowych świateł: pozycyjne, hamowania, kierunkowskazy, światło przeciwmgielne. Wiązka 13-PIN obsługuje dodatkowo światło cofania, oraz umożliwia podłączenie przewodu ładowania oraz przewodu ze stałym plusem.

8. O czym informuje parametr uciągu haka?

Jest to określony przez producenta pojazdu dopuszczalne obciążenie pociągowe, czyli masa przyczepy z ładunkiem, która może być holowana.

9. Czy bagażnik rowerowy pasuje do każdego haka?

Oferowane przez nas bagażniki rowerowe pasują na standardową kulę haka holowniczego o średnicy 50 mm, czyli na każdy hak z homologacją europejską.

10. Co zrobić, gdy bagażnik rowerowy zasłania tablicę rejestracyjną?

Zgodnie z polskimi przepisami samochód musi posiadać dwie tablice rejestracyjne, z przodu i z tyłu. Jeżeli platforma bagażnika rowerowego zasłania tablicę rejestracyjną, w specjalnej ramce należy umieścić jej imitację. Do każdego bagażnika zakupionego w sklepie holowniczy.pl dołączamy imitację tablicy rejestracyjnej z PCV do samodzielnego wypisania. Niestety, nie ma możliwości zamówienia trzeciej tablicy rejestracyjnej w wydziale komunikacji.

11. Czy aby zamontować hak, muszę podcinać zderzak?

W przypadku niektórych modeli samochodów konieczne jest podcięcie plastikowej osłony zderzaka. Następuje ono zazwyczaj w spodniej części zderzaka i w większości przypadków jest niewidoczne.

12. Nie mogę znaleźć haka do mojego samochodu. Co powinienem zrobić?

Jeżeli nie możecie Państwo odnaleźć w naszym sklepie haka do swojego pojazdu, najlepiej skonsultować się z nami telefonicznie pod numerem 501 490 444. Niektóre modele samochodów nie są przystosowane do montażu haka holowniczego, inne mają już fabrycznie przygotowane miejsce i wymagają przykręcenia samej kuli flanszowej.

Jeżeli Państwa auto zostało sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych lub z innych powodów nie występuje w naszej ofercie, również prosimy o kontakt telefoniczny  - postaramy się znaleźć pasujący hak lub inne satysfakcjonujące Państwa rozwiązanie.

13. W salonie, w którym kupiłem samochód powiedziano mi, że po zamontowaniu haka poza ASO stracę gwarancję. Czy to prawda?

Nie, to nieprawda. Warunkiem zachowania gwarancji producenta jest zastosowanie oryginalnych komponentów, w szczególności dedykowanej wiązki elektrycznej. Montażu można dokonać w niezależnym serwisie.

14. Używam tylko bagażnika rowerowego, czy potrzebuję instalacji elektrycznej?

Tak. Instalacja elektryczna obsługuje światła bagażnika rowerowego, należy więc zamontować zarówno hak, jak i wiązkę elektryczną.

15. Mój samochód jest wyposażony w czujniki cofania, czy będą działać po podłączeniu przyczepy?

W ofercie posiadamy wiązkę z modułem, posiadającą funkcję odłączania czujników cofania. Po podłączeniu przyczepy lub bagażnika rowerowego moduł automatycznie dezaktywuje czujniki. Po zakończeniu użytkowania, gdy tylko wyjmiemy wtyczkę z gniazda, system wspomagania parkowania jest na powrót aktywowany. Koszt takiej wiązki to 190 zł brutto.  

16. Chcę zamontować hak samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Do każdego haka holowniczego dołączona jest szczegółowa instrukcja montażu, zawierająca rysunki i słowny opis poszczególnych czynności.

17. Zgubiłem kluczyk do zamka zabezpieczającego kulę haka przed kradzieżą. Czy mogę dokupić nowy?

W większości przypadków istnieje taka możliwość. Po zakupieniu haka z kulą demontowaną automatycznie, powinno się zapisać numer, który znajduje się na główce kluczyka do zamka. Po podaniu numeru kluczyka możemy zamówić duplikat u producenta. Jeżeli nie posiadacie Państwo numeru kluczyka prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 501 490 444.